منو اصلی

مناسبتهای ماه

پر بازدیدترین ها

1398/7/17 چهارشنبه

توصیه‌های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به زائران اربعین

حضور میلیونی زائران حسینی از مناطق جغرافیایی متفاوت از جمله استان هرمزگان در پیاده روی اربعین، توجه بیش از پیش زائران به توصیه‌های بهداشتی و درمانی را ضروری می کند و مسئولان و متخصصان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در همین زمینه توصیه هایی به زائران دارند.
1398/7/17 چهارشنبه

پلیس بار کم کاری برخی دستگاه های فرهنگی را به دوش می کشد

نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس با انتقاد از کم کاری برخی دستگاه های فرهنگی، گفت: پلیس بار کم کاری برخی دستگاه هایی که مدعی کار فرهنگی هستند را به دوش می کشد.
1398/7/17 چهارشنبه

نام نویسی زائران اربعین درهرمزگان به مرز ۴۳ هزار نفر رسید

نام نویسی زائران اربعین حسینی در هرمزگان که از اول شهریورماه امسال آغاز شده، تا امروز سه شنبه ۱۶ مهرماه به مرز ۴۳ هزار نفر رسید.
1398/7/17 چهارشنبه

پیام رزمایش اقتدار و آرامش درخواست خروج نیروهای فرامنطقه‌ای است

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی در رزمایش اقتدار و آرامش گفت: پیام این رزمایش که با حضور گسترده مرزنشینان و فعالان دریایی و نیروهای مرزبانی برگزار می‌شود، اعلام بی‌نیازی به حضور نیروهای نظامی فرامنطقه‌ای به سازمان ملل و مجامع جهانی است.
1398/7/20 شنبه

اشتغال در هرمزگان طی ۲۰ سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان: از سال ۸۷ تا کنون تعداد افراد شاغل در استان هرمزگان دو برابر شده است.
1398/6/11 دوشنبه
‪!آیا امام حسین(ع) از ترس جانش به کوفه گریخت؟


مدتی است که روایت جدید یکی از روشنفکران دینی مرحوم از واقعه عاشورا در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود و به دلیل تناسبش با فضای مشهورات رایج فکری در میان روشنفکران دینی در این سال‌ها (یعنی اسلام غیرسیاسی) مورد توجه بخشی از افکار عمومی هم قرار گرفته است. حال آنکه این روایت از حادثه عاشورا و رفتار امام حسین(ع)، کل ماجرا را تبیین نمی‌کند. بر اساس روایت مرحوم احمد قابل، امام نه به‌قصد ساقط کردن حکومت یزید یا تشکیل حکومت خود، بلکه به‌قصد فرار از بیعت با یزید و خونریزی در مکه از این شهر خارج شد و در این گریز در کربلا به شهادت رسید. باید پرسید - و از اینجاست که مسئله مهم می‌شود و به تبیین نیاز دارد- که امام گریخت که چه کند؟ چند صباحی دیگر جان بدر ببرد و زندگی کند؟ آن‌هم بعد از اطلاع از حمایت و کمک خواهی هزاران نفر از اهل کوفه؟ یا گریخت که با توجه به فرصت پیش‌آمده برای قیام برای اوضاع نابسامان دین و جامعه‌اش کاری کند. مرحوم قابل می‌گوید امام گریخت تا برود امر به معروف کند، هم جامعه را هم حکومت را، آن‌هم در مرحله اول از امر به معروف زبانی و فرهنگی است و به همین دلیل هم اهل‌وعیال امام همراهشان بود و سازوبرگ کافی جنگی نداشتند. اولاً معلوم است که امام به «قصد» کوفه از مکه خارج شد و دلیل کوفه رفتن نامه پشتیبانی اهل کوفه برای حمایت از امام بود. آیا امام می‌خواست با این پشتیبانی مادی و معنوی بزرگ فقط امر به معروف لسانی و کار فرهنگی کند؟! ثانیاً می‌توان بنا بر منطق موقعیت گفت امام اهل‌وعیال را هم برد که از گزند مزاحمت یزیدی‌ها درامان باشند. ثالثاً سابقه برخورد استبداد اموی با منتقدان و امر به معروف کنندگان معلوم بود و خود مرحوم قابل هم در روایتش بر اطلاع امام از عزم جزم یزید بر حذفش تأکید می‌کند. وقتی صرف بیعت نکردن امام باعث صدور جواز قتلش شده بود، آن‌وقت امام چطور می‌خواست ذیل خلافت یزید فقط امر به معروف زبانی کند؟ یزید، ابوبکر و عمر و عثمان نبود که امام حسین (ع) بنابر استدلال‌های مرحوم قابل راهی شبیه به امام علی (ع) را در اعتزال و کناره‌گیری بی‌دغدغه از سیاست و قدرت در پیش بگیرد و درعین‌حال خلیفه یا مردم را از امر به معروف و مشورت خودش بهره‌مند کند و هیچ اتفاقی هم نیفتد. یزید حتی به پدرش معاویه هم شباهت نداشت تا امام حسین (ع) مانند برادرش با او تا کند. رفتار او شباهتی به سلوک خلفای قبلی و حتی سلوک یک مسلمان عادی نداشت. دیر یا زود آن مصاف بزرگ رخ می‌داد چون استبداد اموی و زر و زور و تزویرشان فرصت به کسی چون امام نمی‌داد. حتی اگر امام با هدف به دست گرفتن حکومت، زودتر به این مصاف می‌رفت اقدامش از شائبه خلیفه کشی دور بود چون معاویه بر خلاف عهدش با امام حسن (ع)، یزید را جانشین خود و خلافت را عملاً موروثی کرده بود و این بدعت بزرگی بود که حتی طرفداران خلفای قبل هم فکرش را نمی‌کردند. خلیفگی یزید مشروعیت نداشت. بنابراین حتی اگر نتوانیم بگوییم امام برای به دست گرفتن حکومت توسط خودش مبارزه می‌کرد قطعاً می‌توانیم بگوییم که او برای ساقط کردن حکومت یزید خروج و قیام کرد. ساقط کردن یزید ضرورت عقلی، رسالت تاریخی، تکلیف دینی و اجتماعی امام بود و هیچکس مانند او از سرمایه لازم معنوی، اجتماعی و سیاسی برای این کار برخوردار نبود. علی اباذری

بيشتر

عنوان سال

اطلاعیه ها و بیانیه ها

آلبوم تصاویر
صوت
صوتی ماندگار از شهید همت؛ آمریکا باید از ایران برود!
9 دی
بیانات مقام معظم رهبری درباره فاجعه منا
مشق عشق با صدای حامد زمانی
فیلم
 سیر تحولات منطقه از برجام تا توقیف نفتکش انگلیسی
نماهنگ ((مظلوم انقلاب))
توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیس و مسئولان قوه‌ی قضائیه
تشییع پیکر شهدای گمنام بندرعباس

اوقات شرعي

True

تقويم

<>
شيدسچپج
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

بازديدها

تعداد بازديد اين صفحه: 56476
تعداد بازديد از سايت: 32593483
تعداد بازديد زيرپورتال: 83546
اين زيرپورتال امروز: 200
در امروز: 933
اين صفحه امروز: 172
خانه | بازگشت |
Guest (SGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما